Ako definovať svoje osobné ciele

Osobné ciele

„Nikdy nebolo mojím osobným cieľom podnikanie, ale podnikanie ma naučilo mať vízie, stanovovať si ciele a plniť si sny.“

Okresný vedúci Jozef Vaško

Ciele – aj keď si myslíme, že si žiadne nenastavujeme, sprevádzajú nás celým životom. Tí najúspešnejší vedia, že o veľkom výsledku rozhodujú aj tie najmenšie detaily. Preto aj malé ciele majú svoj zmysel a prispievajú k splneniu tých najtajnejších želaní a najsmelších vízií.

Osobne si pri stanovovaní svojich cieľov v podnikaní, osobnom živote a pri práci s klientmi kladiem tieto základné otázky:

  • ČO?
  • PREČO?
  • AKO?
  • KEDY?
  • KOĽKO?

ČO?

Čo chcem dosiahnuť, aký cieľ ma dvihne zo stoličky, rozhýbe ma.

PREČO?

Aby to nebola len čiarka v zozname, že som niečo dosiahol, ukázal sa pred inými, ale že je to niečo, čo má pre mňa význam, aby to bolo niečo, čo ma bude baviť a napĺňať a čo pomôže mne a aj iným.

AKO?

Odporúčam netrápiť sa tým, ako to zrealizujem, riešenie sa nám často ukáže samo, ak máme dostatočne silné PREČO.

Mne osobne v praxi funguje, ak si predstavím, aké to bude, keď to dosiahnem, aký budem mať z toho pocit, ako sa mi zmení život, aká bude tá cesta, po ktorej chcem kráčať.

Jednoduchým a overeným spôsobom je, ak o svojich cieľoch poviem čo najväčšiemu počtu ľudí, pretože tým si vytvorím záväzok voči sebe a aj voči iným, že dodržím slovo.

Ak dokážem niečo, čo motivuje aj iných, som pre nich vzorom, inšpiráciou a dáva to zmysel nielen mne, ale aj im, tak výsledok je v konečnom dôsledku lepší a krajší, ako som si naplánoval.

KEDY?

Kedy konkrétne si chcem splniť svoj cieľ.

KOĽKO?

Koľko úsilia, času, energie, peňazí a pod. som ochotný venovať na splnenie svojho cieľa, svojej vízie.

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ak si stanovím dostatočne veľký a zaujímavý cieľ, posúva ma to dopredu, budem rásť, zlepšovať sa, naučím sa veľa nových užitočných vecí a získam mnoho skúseností, ktoré mi pomáhajú nielen v podnikaní, ale aj v osobnom živote.