Chcete sa naučiť efektívnejšie plánovať svoj čas? Tieto praktické rady vám v tom pomôžu

Plánujte efektívne

Podnikanie množstvo ľudí vníma ako nedosiahnuteľný sen. Niektorí sa obávajú, že ich vízie sú príliš prehnané, iní nemajú dostatok motivácie alebo si nedokážu usporiadať čas tak, aby všetko zapadlo do tých správnych koľají. Pri podnikaní je okrem plánu a disciplíny potrebné vedieť aj to, ako správne rozložiť svoj čas tak, aby sme stíhali všetky potrebné aktivity.

Okresná riaditeľka OVB a mama dvoch malých detí Ing. Mária Valentovičová zvláda plánovanie svojho času excelentne. Opýtali sme sa jej preto, ako na to, a Mária sa s nami ochotne podelila o svoje skúsenosti. 

Prečo je zvládnutie time manažmentu dôležité? 

Ja sama som sa presvedčila o tom, že dobrý time manažment je kľúčom k úspechu. Preto si dovolím tvrdiť, že podnikať sa dá kedykoľvek, či už počas vysokej školy, popri inej práci, či dokonca počas materskej dovolenky. Už vyše 10 rokov podnikám a za ten čas som si vytvorila spoľahlivý systém, ktorý mi vyhovuje a pomáha mi zorganizovať si dni tak, aby som bola vždy na správnom mieste. 

Ako vyzerá vaše plánovanie v praxi? 

Moje pracovné aktivity sa začínajú každé ráno o 8:00, kedy si spravím mikroplánovanie celého dňa. Týždňové plánovanie si nechávam vždy na nedeľu večer, vtedy si spravím rozpis na celý týždeň podľa dní. Aktuálne ako mama 2 malých detí si čas plánujem veľmi zodpovedne. Vypíšem si všetky stretnutia, aktivity a povinnosti, ktoré potrebujem stihnúť, a následne si určím priority dňa. To, koľko času budem venovať jednotlivým veciam, je individuálne. Každý študent vie, na ktorú skúšku sa musí učiť dlhšie, na ktorú si potrebuje prečítať knihu, alebo naopak, na ktorú sa zvládne pripraviť len pomocou poznámok za kratší čas. Rovnako si viem prerozdeliť aktivity aj ja, viem, čomu sa potrebujem venovať dlhšie, a čo viem vykonať za pár minút. Je iné robiť hĺbkovú analýzu klienta alebo len úpravu či doplnenie jedného produktu, a preto sa príprava a čas líšia od cieľa.

Napriek tomu platí jedno univerzálne pravidlo, či už v podnikaní, študovaní, alebo klasickej práci na plný úväzok. Ak robíte to, čo vás baví, často venujete svoj čas aj veciam, ktoré síce súvisia s prácou, ale nie sú efektívne. Preto je dôležité nielen robiť to, čo nás baví, ale aj rozlišovať aktivity, ktoré nám prinášajú posun a pokrok, alebo nám naopak iba berú čas bez výsledku. 

Akú radu by ste dali začínajúcim podnikateľom? 

Byť pripravený je základ. Všetko, čo si dokážeme predstaviť, si dokážeme naplánovať a následne zrealizovať. A odhodlať sa je ideálne kedykoľvek, najlepšie hneď.

Sú pre vás rady od podnikateľov zaujímavé a inšpiratívne? Naučte sa podnikať pod vedením skúseného mentora aj vy. Vyberte si svojho mentora.