Ako na podnikanie podľa Miloša Kováča 

Pri podnikaní je veľmi šikovné riadiť sa radami, tých ktorí majú dlhoročné skúsenosti a vedia, ako na to. Postrehy, tipy, ale aj odporúčania, ktoré vám môžu byť užitočné na začiatku vašej podnikateľskej cesty nájdete v rozhovore s regionálnym riaditeľom OVB Milošom Kováčom.  

Definujte 5 vecí, ktoré by mal robiť začínajúci podnikateľ? 

Považujem za dôležité neustále si pripomínať, dôvod, prečo ste začali, rovnako podstatné je mať stále nový cieľ, po splnení predchádzajúceho. Začínajúci podnikateľ musí byť hlavne disciplinovaný, mal by sa chcieť učiť a naladiť sa na pozitívne zmýšľanie. Na začiatku svojej cesty by mal „naivne“ veriť vo svoj úspech a nemal byť ani zabúdať investovať do reklamy. 

Ako je možné podľa vás si efektívne plánovať čas? 

Za mňa je dôležité rozvrhnúť si svoj deň do niekoľkých častí, musíte mať prehľad o tom, kedy akú aktivity budete vykonávať. Nutné je mať pravidelne sa opakujúce aktivity, vytvoriť si takzvanú rutinu. Netreba však zabúdať ani na oddych. Práca založená na dosahovaní cieľov nikdy nekončí. Je dobré si nájsť pravidelne časť na prehodnocovanie cieľov, musíte sa spýtať samého seba, či je cieľ stále naozaj motiváciou, pretože, ak už nie ste motivovaný, treba si nájsť niečo nové. 

Aké vlastnosti by mal byť úspešný podnikateľ? 

Určite by mal byť disciplinovaný, pozitívne nastavený, cieľavedomý, pracovitý a veľmi dôležité je vedieť vstať, oprášiť sa a ísť ďalej. Dôležitý aj balans, čiže vedieť sa aj odviazať a zabaviť.

Aké sú podľa vás zásady pri plánovaní? 

Stanovte si cieľ a kroky vďaka ktorým tento cieľ dosiahnete. Rozdeľte si všetko na malé časti a disciplinovane dodržujte, to čo ste si naplánovali. Ja plánujem vždy najskôr termíny.

Aká by mala byť finančná gramotnosť podnikateľa? 

Treba myslieť na to, že môj obrat ≠ môjmu príjmu. To, že čom podnikateľ ešte neznamená, že rozhadzujem, neustále musím tvoriť rezervu, odložiť si aspoň časť (minimálne 10 %) príjmu. Musíte si určiť priority, do čoho investujem prioritne (školenia, cestovanie za kolegami a klientami, kancelária, káva – nábor atď).

Aké sú z vášho pohľadu základné obchodné zručnosti podnikateľa a ako ich budovať? 

Dôležité je vzdelávanie, musíte mať pripravené scenáre, školenia a sebavzdelávanie sa. Je dobré stretávať sa s podnikateľmi. Mali by ste nepretržite budovať svoj biznis a pracovať na rozvoji svojej osobnosti (knihy, videá, podcasty, semináre), ako aj vášho vlastného podnikania. Venujte pozornosť aj pravidelnému vyhodnocovaniu svojej podnikateľskej činnosti, vracať sa k tomu, či cesta k môjmu cieľu je správna a moje kroky k nemu smerujú. A v neposlednom rade je potrebné trénovať, trénovať a trénovať a PRAX. 

Chcete rozbehnúť svoje podnikanie pod vedením skúseného mentora, ktorý vám ukáže ako na to? Vyberte si toho svojho.