S nárastom globalizácie v súčasnom svete sa podniky stávajú čoraz viac medzinárodnými. Slovensko je skvelým miestom na investovanie vašich podnikateľských zdrojov – nielenže je bohaté na históriu a kultúru, ale ponúka aj ideálne prostredie pre podnikateľov, ktorí chcú založiť úspešné spoločnosti. Slovensko má nielen jedny z najpriaznivejších daňových zákonov v Európe, ale jeho moderná infraštruktúra umožňuje jednoduché cestovanie medzi ostatnými krajinami, ako aj prístup k vysoko kvalifikovanej a vzdelanej pracovnej sile.
Navyše vďaka svojej polohe v rámci strednej Európy by sa tu strategickým umiestnením podnikov mohli ľahko otvoriť nové príležitosti v celom regióne. Ak chcete vedieť viac o tom, prečo by ste mali podnikať na Slovensku, čítajte ďalej!
Na základe prieskumu od spoločnosti 2muse na podnikateľskú gramotnosť a celkové vnímanie podnikania na Slovensku.
Podnikanie sa u ľudí na Slovensku spája so slobodou a tým, že človek pracuje sám na seba. Napriek tomu len 15 % Slovákov rozmýšľa nad podnikaním. Mnohí však nevedia, ako začať.
Začať podnikať na Slovensku nie je jednoduché. Nehovoríme ani tak o založení spoločnosti – to mnohí nakoniec nejako zvládnu – ale o množstve povinností, ktoré sa s podnikaním spájajú. Na začínajúceho podnikateľa je toho skutočne veľa. Napríklad už len všetky registračné povinnosti a účtovníctvo. A to najdôležitejšie pritom ešte nemáme vyriešené. Ak sa totiž chcem v podnikaní presadiť, potrebujem mať zaujímavú myšlienku alebo nájsť dieru na trhu. To všetko znie celkom zložito a podľa prieskumu, ktorý sme si dali urobiť, to odrádza takmer tretinu všetkých Slovákov.
Našťastie existujú firmy, ktoré pomáhajú ľuďom so štartom do podnikania. Kto chce začať podnikať, má ideálnu príležitosť naučiť sa všetko dôležité a získať navyše podporu pri podnikaní od skúsených ľudí v takzvanej štrukturálnej firme.
Na Slovensku neexistuje žiadna inštitúcia, ktorá by naučila ľudí podnikať. Zároveň nám z prieskumu vyplynulo, že ľudia by pri štarte do podnikania ocenili mentoring, čiže skúseného človeka, ktorý im bude pomáhať v ich začiatkoch. A presne toto ponúka štrukturálna firma. Jej výhodou je, že má vo svojich radoch skúsených odborníkov, ktorí podnikajú už dlhé roky a prešli si podnikaním od úplného začiatku až po riadenie veľkých tímov.
A na rozdiel od voľného trhu, kde si každý svoje znalosti a skúsenosti stráži, v štrukturálnej firme sa o skúsenosti delíme. Úspech jednotlivca totiž závisí od úspechu celého tímu. Človek sa nemusí učiť na vlastných chybách, ale užitočné informácie a skúsenosti čerpá od ľudí, ktorí v podnikaní už mnohé preskákali a vedia pomôcť, aby ich už nikto ďalší nemusel zopakovať.
Aký je praktický prvý krok, ak chcem začať podnikať a pozdáva sa mi, že štrukturálna firma mi pomôže pri mojom rozbehu?
V súčasnosti pôsobí takmer tretina podnikateľov v oblasti maloobchodu a veľkoobchodu, čiže nákupu a predaja tovaru. Na 4. mieste rebríčka sa však umiestnilo finančné sprostredkovanie, v ktorom pracuje takmer 15 percent všetkých podnikateľov.
Dôvod je jednoznačný: aj v tejto oblasti pôsobia štrukturálne firmy, ktoré nováčikom veľmi prakticky pomáhajú na začiatku podnikania všemožnou pomocou. Štrukturálna firma je ideálna pre ľudí, ktorí nemajú podnikateľský nápad alebo veľký kapitál na začiatok, ale majú túžbu podnikať. V štrukturálnej firme je štart do podnikania oveľa jednoduchší.
Kto chce teda začať podnikať a uvíta pri tom pomocnú ruku, môže si kliknúť na chcempodnikat.sk, kde sa dozvie všetko dôležité.
Čo hovoria o nás Slovákoch?
Tento prieskum potvrdzuje, že časť Slovákov má rada svoje istoty, avšak istá skupina by si rada užívala výhody podnikania. A tými sú podľa prieskumu, ktorý pre nás robila profesionálna agentúra v tomto roku, sloboda a voľnosť pri nakladaní s vlastným časom. Túto výhodu oceňuje podľa prieskumu každý piaty človek.
Na druhom mieste je so 17 percentami fakt, že človek pracuje na seba a nemusí povinne sedieť 8 hodín v kancelárii či stáť vo fabrike pri páse. A takmer tretina hovorí, že vďaka podnikaniu dokážu zarobiť dosť peňazí a môžu byť skutočne sebestační.
Čo však ľudí odrádza, sú prekážky. Väčšina oslovených v prieskume hovorí, že podnikať je náročné, hrozia pritom nezaplatené faktúry, vysoké odvody a všetko komplikuje byrokracia. Ďalším problémom je, že štát začínajúcim podnikateľom príliš nepomáha. Tieto problémy však človeka trápiť nemusia ak podniká v štrukturálnej firme. Odmena za výkon prichádza automaticky v podobe provízie a starší podnikatelia dokonca pomáhajú tým začínajúcim a vzdelávajú ich.
Začiatok podnikania teda nemusí byť vôbec ťažký, treba si len správne vybrať, s kým človek začne podnikať. Najnovším počinom, ktorý pomáha v začiatkoch podnikania vrátane pomoci od skúsených mentorov, je webový projekt chcempodnikat.sk.
8 z 10 ľudí podľa prieskumu hovorí, že úroveň vzdelávania a podpory na začiatku podnikania je na slabej úrovni. A keď sme sa pýtali ľudí, ktorí už s podnikaním majú skúsenosti, toto číslo bolo ešte vyššie. Drvivá väčšina ľudí, ktorí zvažujú podnikanie, sa rozhoduje aj podľa toho, či im niekto na začiatku pomôže. A faktom je, že za bežných okolností sa tejto pomoci nedočkajú.
Pri štrukturálnej firme platí presný opak. Štart do podnikania uľahčuje štrukturálna firma tým, že ľudí vzdelávame, radíme im a najmä im dáme do rúk návod, čo a ako robiť. Inak povedané, v rámci projektu chcempodnikat.sk dostane každý príležitosť naučiť sa všetko o sprostredkovaní produktov a takisto dostane rady aj praktickú pomoc pri budovaní vlastného tímu. Týmto spôsobom môže každý získať nielen aktívny príjem – čiže z vlastného investovaného času – ale aj pasívny príjem z aktivít svojich spolupracovníkov v tíme.
Každý, kto túži podnikať, ale má zo štartu obavy a potreboval by poradiť, môže kliknúť na spomínanú stránku chcempodnikat.sk. Na tomto webe si môže vybrať niektorého z mentorov a dohodnúť si s ním stretnutie. Následne sa dozvie všetko potrebné o štrukturálnej firme a o tom, a ako rozbehnúť vlastné podnikanie.