3 najčastejšie chyby, ktoré robia začínajúci podnikatelia v štrukturálnej firme

Začiatky podnikania bývajú často plné chýb a omylov, hlavne ak ste v ňom sami a nemá vám kto poradiť. Nie nadarmo sa hovorí, že múdry človek sa učí z chýb iných. V začiatkoch podnikania je preto dobré sa oprieť o rady a hlavne skúsenosti tých, ktorí si všetkými prvotnými úskaliami prešli. Naši mentori v OVB Allfinanz Slovensko, a.s., ochotne prezradili, aké sú podľa nich tri najčastejšie chyby, ktoré robia začínajúci podnikatelia. Využite možnosť učiť sa od tých najlepších, ktorí vedia, ako na to.

Začínajúci podnikatelia hľadajú skratky a často sú nedisciplinovaní

Podľa regionálneho riaditeľa Filipa Rendoša robia začínajúci podnikatelia zvyčajne tieto chyby: „Hoci vedia, že máme systém práce, oni chcú robiť veci po svojom. Snažia sa hľadať skratky. Nedodržiavajú celý systém, jeho poradie a pravidlá, pričom každý krok je dôležitý. Ďalšou chybou je, že si nechávajú poradiť od ľudí, ktorí s podnikaním nemajú skúsenosti, a tak nezískavajú informácie z praxe, ale názory jednotlivých ľudí,“ dodáva Filip.

Filip Rendoš

Za veľké chyby na začiatku podnikania považuje okresný riaditeľ Dávid Zalaba tieto: „Začínajúci podnikatelia nepracujú systematicky, chýba im pravidelnosť. Napríklad každý pondelok robíme call party, školenia, tréningy či aktivity. Plánovanie je dôležité. Snažím sa ľudí naučiť meniť pohľad na veci.“ Dávid súhlasí s Filipom, že mnohí na začiatku nedodržiavajú systém práce, t. j. ako klásť otázky, ako vytvoriť ponuku, ako urobiť prvú analýzu a pod.

Dávid Zalaba

To, že som v niektorej oblasti odborník, neznamená, že v tom viem aj podnikať

„Ak by som mala definovať tri najväčšie chyby nováčikov, bolo by to rozhodne to, že mnohí začínajú podnikať a nevedia to. Potrebné je vzdelávanie, t. j. naučiť sa telefonovať, osobný rozvoj, určiť si reálne ciele. Je dôležité sa naučiť všetko zavádzať hneď do praxe. Ďalšou chybou podľa môjho názoru je skutočnosť, že ľudia idú podnikať do odvetvia, ktoré akademicky vyštudovali. Treba si uvedomiť, že nie je priama úmera medzi tým byť skvelý v určitej profesii a vedieť v tom aj podnikať. No a za tretiu najväčšiu chybu v začiatkoch považujem to, že ľudia majú strach z úspechu, okolie ich dokáže veľmi rýchlo stiahnuť naspäť,“ hovorí regionálny riaditeľ Miloš Kováč.

Miloš Kováč

Premotivovaný prístup

Čo považuje za skutočne nebezpečné v úvode podnikania, nám prezradil aj Martin Beňa, okresný riaditeľ: „Nováčikovia to často presilia, tým, že tlačia na ľudí, ak sú až premotivovaní.“ Úvodné chyby dopĺňa aj krajský riaditeľ Miroslav Medo: „Začínajúci podnikatelia často neveria v systém a pochybujú o slovách získateľa. Úlohou vedúceho je preto inšpirovať ich. Mnohokrát tiež nováčikovia v začiatkoch vyvíjajú príliš málo aktivity.“

Miroslav Medo

Chýba výdrž

Tomáš Marko má v troch chybách na začiatku podnikania úplne jasno: „Mnohí riešia neúspechy. Keď vám niekto povie, že nechce, neznamená to, že sa to nedá, len sa to nedá s ním. Nováčikom chýba trpezlivosť. Treťou chybou je absencia výdrže. Hovorievam vždy, dajte si šancu 10 rokov, ak to nevyjde, tak ďalších 40 rokov môžete byť zamestnaný,“ dodáva Tomáš.

Tomáš Marko

S chýbajúcou výdržou súhlasí aj Hyacinta Dzubajová: „Noví podnikatelia nevydržia, kým sa presvedčia, že to funguje a že im to môže priniesť lepší život, nie len viac peňazí. Druhou chybou na začiatku je, že ľudia si dávajú prekážky a hodnotia hneď dopredu, čo ako dopadne. Treťou chybou je, ak chýba dôvera a podpora doma,“ dodáva Hyacinta.

Hyacinta Dzubajová

Chcete sa vyhnúť počiatočným chybám a naučiť sa podnikať s podporou a vedením našich skúsených mentorov? Vyberte si svojho mentora.